Google
Twoja wyszukiwarka

poniedziałek, 10 listopada 2008

Świetna książka za darmo

Wydawnictwo Złote Myśli oferuje jedną ze swych najlepszych książek pełną wersję hitowego ebooka Nikodema Marszałka pt. "Motywacja bez granic"do pobrania za darmo, po przeczytaniu zdecyduj ile jest warta. Możesz przesłuchać darmowy fragment tutaj:

Dlaczego zdecydowali się oferować jedną ze swych najlepszych pozycji za darmo? "Chcemy, pomóc ludziom w Polsce osiągnąć sukces,
dostarczając im praktycznej wiedzy, jak również
motywacji do działania, żeby skutecznie zastosowali
tę wiedzę w swoim życiu. Chcemy pomagać im zmieniać
swoje życie na lepsze."

Sukces definiujemy jako osiągnięcie równowagi
pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. I chcemy,
aby każdy człowiek w Polsce mógł wykorzystać swoje
szanse!
Nie ma żadnego haczyka - każdy może wziąć udział w tej promocji. Zasada będzie prosta:
> Ściągnij
> Przeczytaj
> Zdecyduj, ile warta jest ta wiedza
> I dopiero zapłać

Ściągnij tutaj

Jak mówi Mateusz Chłodnicki, szef wydawnictwa:
"

Jesteśmy tak pewni wartości tej publikacji, że poszliśmy na całość! Bez żadnych haczyków - proste zasady. Pobierasz, czytasz, a potem decydujesz, ile chcesz zapłacić. Powyższa opinia nie jest bynajmniej przypadkowa, gdyż "Motywacja bez granic" zebrała już 424 oceny, a Czytelnicy ocenili ją na 5,40/6.

Zdecydowaliśmy się na taki krok, aby wiedza zawarta w tej książce trafiła do jak największej liczby osób. Wierzymy w to, że każdy po przeczytaniu tej książki będzie chciał za nią zapłacić, bo po prostu jest ona doskonała. Niektórzy mówią, że jesteśmy naiwni i nikt nie będzie płacił... ciekaw jestem jak Ty zareagujesz. Czy w ogóle przeczytasz tę książkę?

Przeczytaj i odmień swoje życie - teraz jest na to najlepszy moment! Liczę na to, że każda osoba, która doczytała do tego miejsca, kliknie teraz w ten link, a następnie pobierze tę niesamowitą publikację autorstwa Nikodema Marszałka, przeczyta ją i samodzielnie oceni ile ta wiedza jest warta."

wtorek, 4 listopada 2008

Lekarstwa kardiologiczne

Miałem dziś przyjemność tłumaczyć z angielskiego na polski podczas badania wysiłkowego EKG. Niestety okazało się, że choruje na dusznicę bolesną i ma teraz do przetrawienia sporo nowych informacji. Obiecałem też przetłumaczyć książeczki, które otrzymała na wizycie: pierwsza o niektorych lekarstwach stosowanych w kardiologii i druga o wykonywanych badaniach. są całkiem spore, dlatego będę dodawał fragmenty po kawałku, gdy znajdę czas na tłumaczenie.

Lekartwa na serce

Wersja angielska jest stworzona przez British Heart Foundation

Spis treści:
Wstęp
Dlaczego jest tak dużo różnych leków
Co robią leki sercowe
Jakimi drogami przyjmuje się te leki
Jak często należy przyjmować leki
Efekty uboczne
Wybór leku i dawki
Dlaczego używamy leków
Podział leków inhibitory ACE, leki antyarytmiczne, leki przeciwkrzepliwe, Aspiryna ( i inne leki przeciwpłytkowe), beta-blokery, Blokery kanałów wapniowych (antagoniści wapnia), leki obniżające cholesterol (oraz lipidy), leki moczopędne, nitraty, aktywatory kanałów potasowych, leki trobolityczne (rozpuszczające skrzepliny), inne leki na nadciśnienie
Inne preparaty
Inne źródła informacji

Wstęp
Uczyniono wielkie postępy w leczeniu chorób serca, w znacznej mierze dzięki wynalezieniu wielu leków. Opisujemy tu różne leki stosowane w chorobach serca - dusznicy bolesnej, (zawale) ataku serca, niewydolnści serca, zaburzeniach rytmu czy chorobach zastawek. Omówimy również leki stosowane na nadciśnienie, obniżające cholesterol i zapobiegające krzepnięciu. Wyjaśnimy dlaczego leki mogą zostać przepisane i jak działają. Opiszemy również najczęstsze działania niepożądane. Poniższy tekst nie zastąpi konsultacji lekarskiej, rozmowy z farmaceutą lub pielęgniarką, lecz ma za zadanie pomóc w zrozumieniu tego co starają się wytumaczyć.

Dlaczego jest tak dużo różnych leków?
Wiele różnych leków jest stosowanych w chorobach serca, można je jednak sklasyfikować w pewne kategorie. Ten sam lek może mieć różne nazwy handlowe, lecz zawsze na opakowaniu podawana jest również nazwa międzynarodowa, choć oczywiście mogą one być przepisane pod nazwą producenta. Czasem dwa leki są połączone w jedną tabletkę i mają oddzielną nazwę. Leki w poszczególnych grupach mają podobne właściwości, choć są między nimi różnice. Na przykład leki obniżające ciśnienie działają na różne sposoby: niektóre działają na ściany tętnic, inne na nerki a jeszcze inne na miejsca w mózgu odpowiedzialne za kontrolę ciśnienia. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz brać jednego z leków możliwe jest branie innego typu. Lekarze mają więcodrobinę możliwości manipulacji w doborze leczenia. Niektóre z leków są stosowane w różnych chorobach serca.

Co robią leki "sercowe"?
Większość leków używanych w chorobach serca wpływa na krążenie krwi, analogicznie jak mechanik dostraja wadliwie funkcjonujący silnik.


Drogi przyjmowania lekow kardiologicznych:
doustna - wiekszosc lekow jest przyjmowana ta droga w postaci tabletek, kapsulek czy proszkow, ktore moga byc polkniete lub rozpuszczone w wodzie
podjezykowa - gdy umieszczamy tabletke pod jezykiem i pozwalamy sie jej rozpuscic
aerosol - gdy rozpylamy lek bezposrednio pod jezyk
plastry - umieszczamy plaster zawierajacy lek na skorze i lek stopniowo sie wchlania
dozylnie - lek moze byc wstrzykniety bezposrednio do zyly lub rozpuszczony w kroplowce
domiesniowo - wstrzykniecie do miesnia, najczesciej w posladek lub udo
podskornie - wstrzykniecie leku w tkanke podskorna

Jak czesto musze brac leki?
Niektore leki przyjmujemy wylacznie wtedy gdy pojawiaja sie objawy (jak dusznica). Inne, jak te na nadcisnienie lub zapobiegajace dusznicy nalezy przyjmowac regularnie, tak jak przepisane przez lekarza (w wiekszosci przypadkow przyjmujemy je raz lub dwa razy dziennie, chociaz czasem czesciej). Zaprzestanie przyjmowania przepisanych lekow na wlasna reke moze byc niebezpieczne. Jesli pojawia sie jakies efekty uboczne, skontaktuj sie z lekarzem, lecz nie zaprzestawaj przyjmowania przepisanych lekow.

Następna strona mówi o dostępnej książeczce, w której można notować informacje o przyjmowanych lekach etc.

Efekty uboczne/działania niepożądane:
Większość eków stosowanych w leczeniu chorób serca jest dosyć bezpieczna. Groźne efekty uboczne są rzadkie. Jednakże niewielkie efekty uboczne zdarzają się stosunkowo często, dlatego powinieneś znać najczęstsze z nich. Działania niepożądane wynikają z działania leku. Dla przykładu, jeśli weźniesz zbyt dużą dawkę leków przeciw nadciśnieniu Twe ciśnienie może spaść za bardzo i będziesz czuć się słabo. Efekty uboczne to działania nie wynikające z główego działania leku np. wysypki skórne. Lekarz i farmaceuta powinni ostrzec Cię przed najczęstszymi działaniami ubocznymi przepisanych leków. Dla większej ilości informacji możesz przeczytać dołączoną do leku ulotkę. Zgodnie z prawem powinny być tam zawarte wszystkie możliwe działania uboczne, choć niektóre z nich są bardzo rzadkie.
Co jeśli wystąpią u mnie efekty uboczne? Jeśli wystąpią u Ciebie jakieś nowe objawy, ważne abyś poinformował lekarza. Nie przestawaj jednak przyjmowania leków bez porady medycznej, gdyż może być to niebezpieczne. Jeśli jesteś zmartwiony o mniejsze efekty, poradź się farmaceuty.